The Tech Interview Behind the Scenes: Владимир Печев
The Tech Interview Behind the Scenes е нова поредица на HRlabs.
Нека погледнем зад кулисите на техническия интервю процес от гледната точка на интервюиращите.
Целта на поредицата е да предостави на кандидатите ценни съвети и препоръки директно от професионалистите, които провеждат интервюта за различни технически роли.
"Най-важното не е самата задача или решението, а подходът, който кандидатът използва за решаването ѝ.", споделя Владимир Печев, следващият гост в поредицата.
Разкажи повече за твоя кариерен път.
Кариерният ми път започна началото на 2015 година след като успях да завърша успешно IT Talents академията. Попаднах в динамична среда, която ми предлагаше различни
предизвикателства и възможности. Стараех се да се възползвам от всяка една от тях и това ми помогна значително бързо да се изкача по инженерната кариерна стълба, а в последствие се фокусирах върху лидерството и ръководенето на екипи и продукти.
Много бързо осъзнах, че това е сферата, в която искам да работя и да се развивам. 8-те часа на работа са били чиста формалност за мен и винаги съм инвестирал допълнително лично време, което смятам, че е моята лична история за успех.
В ролята си на кандидат, имал ли си странни интервюта? А такива, които са те впечатлили?
През годините съм участвал в много интервюта - и от страна на кандидат, и от страна на интервюиращ. Винаги са ми правили впечатление интервютата по "калъп", когато интервюиращият има определен набор от въпроси през които задължително трябва да премине в рамките на сесията.
Друга странна история е първоначална сесия с HR и моментът, в който започна да ми задава технически въпроси, които не бяха подготвени от техническите му колеги. Бързо му показах колко непрактично е това начинание 😀
Какви умения и качества търсиш най-вече в един кандидат? Как кандидатът може да изпъкне в рамките на интервюто?
- Да бъде позитивно настроен.
- Нивото на отдаденост към професията и текущото му работно място.
- Да виждам желание да бъде част от компанията и екипа.
- Да бъде отворен към приемането на обратна връзка и адаптирането към нея.
- Да бъде "активен" по време на сесията.
Какви въпроси обикновено задаваш в техническите интервюта? Има ли конкретни задачи или проблеми, които често използваш за оценка на кандидатите?
По-скоро не. Опитвам се да базирам техническите сесии на базата на опита на кандидатите. Техните отговори определят следващите ми въпроси.
От гледна точка на формат на интервюто, все пак има закономерност: Кандидатът трябва да си представи продукта, по който работи - от бизнес и архитектурна гледна точка.
През последните години разбрах, че е важно да дам и някакъв технически проблем за разрешаване - като тук не е определяща самата задача и готовото решение, а по-скоро подходът към нея.
Колко важно е кандидатът да има добри комуникационни умения? Как те оказват влияние върху цялостното интервю?
Те са всичко!!! Много важно е да водим отворен диалог с кандидата и да не сме в режим на въпрос-отговор.
Каква роля играе културната съвместимост при вземането на решение за наемане? Как оценяваш дали кандидатът ще се впише добре в екипа?
От изключителна важност е. Опитвам се да преценя до каква степен би се вписал всеки нов член на екипа.
Какви са най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю? На какво би посъветвал кандидатите да наблегнат при подготовката за интервю?
Доста често кандидатите не са подготвени за интервю, като под подготовка нямам предвид решаването на технически казуси и опресняването на технологии, а по-скоро презентирането на досегашния им опит и продукта, върху който работят.
Друго много малко нещо, което оставя лошо впечатление е, когато кандидат закъснява за сесия.
Какви съвети би дал на кандидати, които искат да подобрят техническите си умения? Има ли ресурси, които би препоръчвал?
Съветите ми много биха варирали в зависимост от опита, който има дадения кандидат.
Ако трябва да дам общ съвет то тогава би било следното: "Бъдете любопитни! Търсете ресурси, статии и предизвикателства!"
Сподели повече за най-добрите (или най-лошите) интервюта, които си провеждал?
Най-добрите интервюта винаги са били с кандидати, които имат пламък в очите си. Често точно те са тези, на които задаваш 1 въпрос и започвайки да отговарят, те се мотивират и могат да говорят с часове по темата.
Най-много харесвам кандидати, на които не мога да измисля следващ въпрос 😀
Oт друга страна едно интервю е лошо, когато:
- Кандидатът не показва мотивация и е апатичен към процеса по един или друг начин.
Интересни случки от лоши интервюта, са:
- Имах кандидат, който през целия процес обясняваше как текущата му компания е най-великата и не би работил за друга компания.
- Когато попитах друг кандидат за продукта, по който работи, получих следния отговор: “Работим по много сложни системи, няма смисъл да ти ги обяснявам, няма да ги разбереш.”
- Или пък другата крайност: “Ами те са 2 сървисчета, които си говорят. Тривиална история. Няма смисъл да ти губя времето с това.”
Как оценяваш кандидата по време на интервюто – базирано само на теоретичните му познания или за теб е определящ подходът му към решаване на казуса/задачата? Какви други фактори вземаш предвид при вземане на решение?
За мен най-важните фактори винаги са били подходът и мотивацията. Ако кандидатът ги покаже, вземането на решение е много по-лесно.
Какво би искал кандидатите да знаят за процеса на интервю в твоята компания? Какво може да бъде полезно за тях при подготовката?
- Да дойдат отпочинали и заредени с енергия.
- Да отделят малко време и да си структурират резюме на нещата, по които работят.
- Да помислят за примери за ups & downs и предизвикателства, които са срещали.