The Tech Interview Behind the Scenes: Валерия Георгиева
The Tech Interview Behind the Scenes е поредица на HRlabs.
Нека погледнем зад кулисите на техническия интервю процес от гледната точка на интервюиращите.
Целта ни е да предоставим на кандидатите ценни съвети и препоръки директно от професионалистите, които провеждат интервюта за различни технически роли.
„До голяма степен представянето на кандидата зависи от подхода на интервюиращия.“ споделя Валерия Георгиева, Manager QA team & Product Owner в Amadeus Sofia.
Разкажи повече за твоя кариерен път.
Завърших „Електроника“ в Техническия университет и така започна моят технологичен път – с интерес към хардуера и начина, по който се създават компютрите. По-късно завърших „Информатика“ в Софийския университет, което ме насочи към софтуерната сфера, с което се занимавам и до днес.
Кариерното ми развитие започна през май 2003 г. като „младши програмист“. През годините натрупах опит в различни роли – от старши програмист до ръководител на екипи за разработка, DevOps специалисти, системни администратори и разработчици и администратори на бази данни. В момента ръководя екип от експерти по качество, фокусирани върху автоматизирано тестване, включително регресионни E2E тестове и API performance тестове.
В ролята си на кандидат, имала ли си странни интервюта? А такива, които са те впечатлили?
Имала съм много добре структурирани интервюта, с въпроси, които се надграждат и водят до обсъждане и решаване на цялостен казус. Водещите ги провеждаха толкова добре, че създаваха пространство за проактивност, където можех да се включа и да предложа решения, вместо просто пасивно да отговарям на въпроси. От този тип интервюта съм се учила и аз. Вярвам, че до голяма степен представянето на кандидата зависи от подхода на интервюиращия.
Едно от най-странните ми негативни преживявания преди да се присъединя към Амадеус, беше, когато интервюиращите закъсняха значително за срещата, влизайки един по един, прекъсвайки интервюто и задавайки въпроси, на които вече бях отговорила. Това напълно разруши динамиката на разговора и създаде усещане, че не се интересуват от моя опит или отговори. Вместо това сякаш се състезаваха помежду си кой е по-опитен в интервюирането, което не остави добро впечатление в мен.
Накратко, не правете това като интервюиращи, моля ви! 😊
Какви умения и качества търсиш най-вече в един кандидат? Как кандидатът може да изпъкне в рамките на интервюто?
Търся в кандидатите не само силни технически умения и способността да ги обясняват ясно, но и как точно подхождат към задачите.
Важно е да усетя как човекът прави нещата, защото знанията могат да се научат, но ако някой има потенциал, правилен подход и желание за развитие, това може да бъде дори по-ценно.
Добрата комуникация и позитивност са също неща, които за мен са ключови при наемането на кандидат.
Какви въпроси обикновено задаваш в техническите интервюта? Има ли конкретни задачи или проблеми, които често използваш за оценка на кандидатите?
Техническите интервюта винаги са съобразени с отворената позиция. Колкото по-висока е позицията, толкова по-сложни са въпросите, разбира се.
Това, което винаги търсим в кандидатите, е да видим какви са познанията в програмирането, какъв е техният подход за подобряване на вече съществуващ код, идеи за създаване на нови системи при определени условия, както и изпълнението на конкретна техническа задача. Задачата може да не е много сложна, но да показва как кандидатът мисли и решава казуса. Технологията е добре да е тази, за която е обявата за работа, но ако интервюираният е начинаещ и няма знания, може да се използва синтаксисът, който е най-удобен за него. Тогава гледаме не познанията в определен технология, а начина на мислене в решаването на технически задачи.
Колко e важно кандидатът да има добри комуникационни умения? Как те оказват влияние върху цялостното интервю?
Изключително важно! Комуникацията е много важна!
Всичко това може да се усети още по време на интервюто, особено когато се зададе въпрос, на който кандидатът не знае отговора. Начинът, по който реагира в тази ситуация – дали е открит, как се опитва да анализира проблема и дали е готов да признае, че не знае – това разкрива много за неговите комуникационни умения.
Каква роля играе културната съвместимост при вземането на решение за наемане? Как оценяваш дали кандидатът ще се впише добре в екипа?
Културната съвместимост е КЛЮЧОВА! Техническите умения са много важни, но ако човекът не се вписва в културата на екипа и компанията, това може да доведе до проблеми в дългосрочен план. За мен също е важно да видя как кандидатът подхожда към задачите си и дали е готов да сподели екипната работа, дори и в по-рутинни дейности.
Какви са най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю? На какво би посъветвала кандидатите да наблегнат при подготовката за интервю?
Кандидатите често изпадат в стресови ситуации, което може да ги накара да предоставят отговори, които не са директно свързани с въпроса, да дават прекалено детайлна информация или недостатъчно ясни и конкретни отговори, особено при технически задачи. Това може да отвлече вниманието от основната тема.
Бих ги посъветвала да се подготвят добре за интервюто. Това включва да се научат да представят себе си по най-добрия начин в кратко време, да проучат компанията и нейната култура предварително, както и да бъдат открити и искрени в отговорите си. Също така, е важно да останат спокойни по време на самото интервю. Ако не са сигурни какво точно се пита, не трябва да се притесняват да поискат допълнително уточнение преди да отговорят.
Какви съвети би дала на кандидати, които искат да подобрят техническите си умения? Има ли ресурси, които би препоръчвала?
Ресурсите са навсякъде, интересът е движещата сила!
Моят съвет е: Не забравяйте да се забавлявайте докато учите!
Когато се наслаждавате на това, което правите, ученето се превръща в страст и усъвършенстването става естествено. Тогава, без дори да го усетите, ще станете по-добри в това, което правите и по-ценни за всеки работодател.
Сподели повече за най-добрите (или най-лошите) интервюта, които си провеждала?
През годините съм водила всякакви интервюта и честно казано, не мога да преброя колко са точно, просто са много.
Едно от най-интересните за мен беше,когато кандидатът беше много проактивен, предлагаше решения на реални проблеми и даде конкретни примери от работата си. Въпросите му към мен също бяха добре обмислени и показаха, че е сериозно заинтересован не само от ролята, но и от начина, по който екипът работи и как може да допринесе за него.
Този опит ми напомни колко важно е да бъдеш добре подготвен и ангажиран по време на интервюто.
Как оценяваш кандидата по време на интервюто – базирано само на теоретичните му познания или за теб е определящ подходът му към решаване на казуса/задачата? Какви други фактори вземаш предвид при вземане на решение?
В ежедневната работа имаме нужда от практически решения. Важно е как кандидатът мисли и какви решения предлага. Това показва способността му да се справя в реални ситуации, дори ако теоретичните му обяснения не са перфектни.
Под внимание се взема всичко – какво е нивото на теоретичното знание, как се прилага в решението, за колко различни решения може да се сети кандидатът, кое решение определя кандидата като най-добро и защо?
Какво би искала кандидатите да знаят за процеса на интервю в твоята компания? Какво може да бъде полезно за тях при подготовката?
Процесът по подбор е изцяло онлайн и се стремим да го направим максимално ефективен и прозрачен за кандидатите. Стараем се да съкратим целия процес, като често вземаме решение след една, максимум две срещи, всяка от които продължава около час. Търсим умения, разделени на технически и личностни, като за нас е важно да идентифицираме ключовите компетенции и в двете области.
Работата в екип, особено в онлайн среда, както и готовността да подкрепяш колегите, остават водещи критерии за нас. На интервюто кандидатите могат да очакват преди всичко позитивно отношение. Посрещаме и изпращаме с усмивка. По време на интервюто се стремим да открием общите точки между уменията, които ние търсим, и възможностите, които кандидатът се надява да открие в бъдещия си работодател.
Сподели забавна история от опита ти на интервюиращ :)
Една забавна история беше, когато интервюирахме кандидат дистанционно.
Всичко вървеше добре, докато изведнъж детето му не се появи зад гърба му и започна да се договаря с него за плановете за уикенда, включително катерушки и други забавления. Видяхме как кандидатът се опитва да разреши ситуацията, докато ние всички избухнахме в смях. Това напълно разчупи леда.
Той се оказа чудесен кандидат, а синът му определено беше стратег по преговорите! 😃