The Tech Interview Behind the Scenes: Кристиян Велков

post cover

The Tech Interview Behind the Scenes е нова поредица на HRlabs.
Нека погледнем зад кулисите на техническия интервю процес от гледната точка на интервюиращите.
Целта на поредицата е да предостави на кандидатите ценни съвети и препоръки директно от професионалистите, които провеждат интервюта за различни технически роли.

„Не се притеснявайте, ако не знаете отговора на даден въпрос – много по-добре е да признаете, че не сте запознати с нещо, отколкото да се опитвате да импровизирате и да рискувате да дадете некоректен отговор., споделя Кристиян Велков, първия гост в поредицата.

 

Разкажи повече за твоя кариерен път. 

От малък съм запален по компютрите и технологиите, но въпреки това избрах да следвам право, вярвайки, че това ще ми предостави широки възможности за бъдещо развитие.

Въпреки интереса ми към правните науки, още във втори курс на университета осъзнах, че страстта ми към компютрите и програмирането не е избледняла. Тогава реших да започна да се занимавам активно с програмиране и технологии извън учебните часове. С времето осъзнах, че истинското ми призвание е в света на компютрите, и затова се фокусирах изцяло върху това, което обичам да правя – да създавам, да програмирам и да се развивам в технологичната сфера.

Сега, с над 10 години опит в програмирането, съм се утвърдил като експерт в областта на фронт-енд разработката, със специализация в технологии като React.js, Angular, Vue.js и Next.js. Притежавам над 100 ИТ сертификата, които отразяват моето непрекъснато усъвършенстване и ангажимент към професионален растеж. Освен това редовно споделям знанията си чрез блог постове в Medium.com на различни ИТ теми, като активно участвам в различни ИТ събития като лектор.

В кариерата си съм провел над 300 технически интервюта, като през последните години заемам ръководни позиции, успешно управлявайки екипи и международни проекти. Въпреки управленските ми задължения, продължавам да програмирам и да се занимавам с това, което истински обичам – да създавам и да участвам в разработката на иновативни технологични решения.

Моята роля като ментор и лектор също е от голямо значение за мен, тъй като ми дава възможност да вдъхновявам и подкрепям други професионалисти в тяхното развитие.

Вярвам, че успешното лидерство е не само да управляваш, но и да споделяш знанията и страстта си с другите.

 

В ролята си на кандидат, имал ли си странни интервюта? А такива, които са те впечатлили?

Да, имал съм няколко необичайни интервюта, които оставиха трайни впечатления. Един от най-странните случаи беше, когато кандидатствах за позиция във фронт-енд екип в малка стартираща компания. Очаквах въпросите да бъдат свързани с фронт-енд технологии и проекти, но вместо това интервюиращите решиха да ми задават логически задачи и пъзели, които обикновено се асоциират с интервюта в големи технологични компании като Google.

Изглеждаше, че самите интервюиращи нямаха достатъчно опит или разбиране за ролята, за която кандидатствах, и затова се опитваха да "изпипат" процеса с въпроси, които не бяха релевантни за конкретната позиция. Въпреки че задачите бяха интересни, те не успяха да ми дадат ясна представа за работата, която всъщност щях да върша в компанията.

Този опит беше объркващ, но и поучителен, защото ми показа колко е важно интервюиращите да разбират същността на позицията и нуждите на екипа, който ще подсилват с ново попълнение.

От друга страна, едно от най-впечатляващите интервюта, на които съм присъствал, беше в компания, която изключително много държи на иновациите и хората. Интервюто се състоя в няколко етапа, като всеки от тях беше проектиран да тества различни аспекти от моите технически и ръководни умения и личност. Един от етапите включваше реална симулация на проект, който бих работил, ако бъда нает. Както и управление на хора и вземане на решения в ситуации под стрес. Този подход не само ми даде яснота какво би представлявала работата, но и ме накара да се почувствам част от екипа още преди да съм бил одобрен.

Тези преживявания ми показаха колко различен може да бъде процесът на интервюиране и как всеки подход разкрива нещо ново както за компанията, така и за самия кандидат.

 

Какви умения и качества търсиш най-вече в един кандидат? Как кандидатът може да изпъкне в рамките на интервюто?

Търся кандидати с добре развити технически умения, които са релевантни за позицията.

Освен това, ценя способността за решаване на сложни проблеми и готовността за постоянно обучение. Важно е също кандидатът да притежава силни комуникативни умения, да е екипен играч и да показва проактивност. За да изпъкне в интервюто, кандидатът трябва да демонстрира не само своите технически компетенции, но и как се вписва в културата на екипа и компанията.

 

Какви въпроси обикновено задаваш в техническите интервюта? Има ли конкретни задачи или проблеми, които често използваш за оценка на кандидатите?

В техническите интервюта обикновено задавам въпроси, които оценяват както теоретичните знания на кандидата, така и неговите практически умения за решаване на проблеми. Не разчитам на едни и същи задачи или проблеми за всички кандидати. Вместо това, адаптирам въпросите и задачите според профила на конкретния кандидат, като се съобразявам с неговия опит, умения и специфичните изисквания на позицията. Това ми позволява да получа по-ясна представа за силните страни на кандидата и как те биха се вписали в нуждите на екипа и проекта.

 

Колко важно е кандидатът да има добри комуникационни умения? Как те оказват влияние върху цялостното интервю?

Добрите комуникационни умения са от съществено значение за успеха на кандидата по време на интервюто и оказват значително влияние върху крайното впечатление. Те позволяват на кандидата ясно и убедително да изрази своите мисли, идеи и решения, което е особено важно, когато се обсъждат сложни технически концепции.

Умението да комуникираш ефективно показва, че кандидатът е способен да работи добре в екип, да се адаптира към различни ситуации и да сътрудничи с колеги с различен опит и умения. В допълнение, добрата комуникация демонстрира увереност и професионализъм, което създава положително впечатление и може да наклони везните в полза на кандидата, дори ако техническите му умения са на границата на изискванията. В крайна сметка, комуникационните умения не само улесняват успешното преминаване на интервюто, но и показват способността на кандидата да се впише добре в културата на компанията и да допринася ефективно към екипната работа.

 

Каква роля играе културната съвместимост при вземането на решение за наемане? Как оценяваш дали кандидатът ще се впише добре в екипа?

Културната съвместимост е от съществено значение при наемането, защото определя дали кандидатът ще се впише добре в екипа и ще допринася позитивно към работната среда. За да оценя това, наблюдавам как кандидатът реагира на въпроси за екипна работа и конфликти, как приема обратна връзка, и дали неговите ценности съответстват на тези на компанията.

Тези фактори ми помагат да преценя дали кандидатът ще се адаптира успешно и ще бъде продуктивен в екипа.

 

Какви са най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю? На какво би посъветвал кандидатите да наблегнат при подготовката за интервю?

Най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю, са свързани с неспособността да представят уменията си по ясен и ефективен начин, както и с липсата на готовност да признаят, когато не знаят нещо. Понякога кандидатите се опитват да отговорят на въпроси, дори когато не са сигурни, което може да доведе до объркани или неправилни отговори и създава впечатление за неувереност или непрофесионализъм.

Моят съвет към кандидатите е да се подготвят добре преди интервюто, като съберат конкретни примери от своя опит, които показват уменията и постиженията им. Важно е да се упражняват в ясното и структурирано изразяване на мислите си, за да могат да комуникират ефективно по време на интервюто.

Не се притеснявайте, ако не знаете отговора на даден въпрос – много по-добре е да признаете, че не сте запознати с нещо, отколкото да се опитвате да импровизирате и да рискувате да дадете некоректен отговор. Признанието "не знам това, но бих се радвал да науча" показва честност, желание за учене и готовност да се развивате – качества, които често се ценят много повече от опитите да се прикрие незнание с несигурни отговори.

Отидете на интервюто с увереност и с нагласата, че всяко интервю е възможност за учене и развитие, независимо от крайния резултат.

 

Какви съвети би дал на кандидати, които искат да подобрят техническите си умения? Има ли ресурси, които би препоръчвал?

За кандидатите, които искат да подобрят техническите си умения, най-важният съвет, който мога да дам, е да учат всеки ден и да не спират да се развиват. Последователността е ключова – дори малки стъпки всеки ден водят до значителен прогрес с времето. Също така, е важно да се фокусират върху практическото приложение на наученото, като работят по реални проекти, създават собствени проекти или допринасят към отворен код.

Когато става въпрос за ресурси, бих препоръчал използването на качествени онлайн платформи като Coursera, Udemy, и edX, които предлагат курсове, водени от опитни професионалисти. Освен това, онлайн общности като Stack Overflow, GitHub, и различни форуми за разработчици са чудесни места за обмяна на опит и знания.

И не на последно място – следете моите блогове! Там редовно публикувам статии, уроци и съвети за различни ИТ теми, които могат да ви помогнат да се развивате и усъвършенствате в техническата си кариера. Прочитането на актуални материали и участие в дискусии са чудесни начини да останете в крак с новостите и да научите нещо ново всеки ден.

 

Сподели повече за най-добрите (или най-лошите) интервюта, които си провеждал?

Едни от най-запомнящите се интервюта, които съм провеждал, често включват ситуации, които са ми дали възможност да видя кандидата в различна светлина – било то позитивна или негативна.

Най-добрите интервюта:

Най-добрите интервюта, които съм провеждал, обикновено се отличават с кандидати, които са добре подготвени, уверени и способни да комуникират ясно и ефективно. Един такъв случай беше с кандидат, който не само беше изключително добре запознат с технологията, върху която се базираше позицията, но и успя да предложи нови идеи и подходи по време на разговора. Този кандидат демонстрираше не само технически умения, но и креативност и стратегическо мислене, което остави много положително впечатление. Това интервю ме убеди, че този човек не само ще изпълни изискванията на позицията, но и ще допринесе значително за развитието на екипа.

Един от най-лошите случаи, които съм имал, беше с кандидат, който се държеше неуважително и арогантно през цялото интервю. Още от самото начало беше ясно, че кандидатът не е заинтересован от позицията, а по-скоро се опитваше да впечатли с нещо друго, което не беше релевантно за интервюто. Той често прекъсваше въпросите ми и правеше опити да ме поправя, дори когато не беше прав.

Най-неприятният момент дойде, когато кандидатът започна да критикува технологията, която компанията използваше, без да предлага алтернативи или да обяснява защо неговите предпочитания биха били по-добри. Вместо конструктивен диалог, разговорът се превърна в едностранна тирада за това как нещата „трябва“ да бъдат направени, без никакъв интерес към нуждите на екипа или проекта.

Този случай ме научи колко е важно кандидатите не само да демонстрират умения и знания, но и да показват уважение към интервюиращите и процеса като цяло. Арогантността и неспособността да се адаптират към динамиката на интервюто не само намаляват шансовете на кандидата, но също така създават негативно впечатление, което е трудно да се преодолее.

 

Как оценяваш кандидата по време на интервюто – базирано само на теоретичните му познания или за теб е определящ подходът му към решаване на казуса/задачата? Какви други фактори вземаш предвид при вземане на решение?

При оценката на кандидат по време на интервю за мен е определящ начинът, по който той подхожда към решаването на задачи и казуси, а не само теоретичните му познания. Важни са логиката, креативността и способността за разбиване на проблема на по-малки стъпки. Освен това, вземам предвид и комуникативните умения, адаптивността към нови ситуации и как кандидатът би се вписал в културата на екипа. Тези фактори в комбинация ми помагат да взема информирано решение.

 

Какво би искал кандидатите да знаят за процеса на интервю в твоята компания? Какво може да бъде полезно за тях при подготовката?

В процеса на интервю в Jakala кандидатите могат да очакват прозрачен и приятен процес на подбор, който е фокусиран не само върху оценката на техните технически и професионални умения, но и върху създаването на среда, в която се чувстват комфортно да задават въпроси и да получават ясни и пълни отговори. Това е важен аспект от интервюто, защото компанията вярва, че успешният кандидат трябва не само да притежава нужните умения, но и да бъде добре информиран за културата, методите на работа и очакванията в Jakala.

По време на интервюто в Jakala можете да бъдете уверени, че всяка ваша запитана тема ще бъде разгледана с внимание и ще получите изчерпателен отговор. Jakala отдава голямо значение на откритата комуникация и се стреми да осигури бърз и ясен технически процес.

Това означава, че компанията не само ще оцени вашите умения и опит, но и ще се увери, че разполагате с необходимата информация и разбиране за това, което се очаква от вас.

Процесът е проектиран така, че да бъде ефективен, прозрачен и полезен както за кандидатите, така и за екипа, с който ще работите.