The Tech Interview Behind the Scenes: Красимир Костадинов

post cover

The Tech Interview Behind the Scenes е поредица на HRlabs.
Нека погледнем зад кулисите на техническия интервю процес от гледната точка на интервюиращите.
Целта ни е да предоставим на кандидатите ценни съвети и препоръки директно от професионалистите, които провеждат интервюта за различни технически роли.

„Доверието започва да се гради от интервюто.“ споделя Красимир Костадинов, Chief Technology Officer в Scalefocus.



Разкажи повече за твоя кариерен път. 

Малко е клише и обезкуражаващо, за хора сменящи професия, но от първия си компютър - Правец 8Ц, с който си играех и пишех простички неща на Basic винаги съм искал да се занимавам с информационни технологии.

Непрофесионално се занимавам с програмиране от 1994г., а професионално от 2004г.. До 2012г. бях фрийланс разработчик за компании в България и Германия. 

От 2016 г. съм в различни мениджмънт позиции, ръководейки екипи и развивайки стратегически цели.



В ролята си на кандидат, имал ли си странни интервюта? А такива, които са те впечатлили?

Имал съм интересни случаи, като кандидат, които са по-запомнящи се.

Например интервю в апартамент, в който стаите дори не бяха пригодени за работа (очевидно беше, че хора живеят там), но въпреки това имаше над 10 човека, работещи там.



Какви умения и качества търсиш най-вече в един кандидат? Как кандидатът може да изпъкне в рамките на интервюто?

Пламък в очите, що се отнася до темите, които обсъждаме, компетентност, честност (няма как да работите с човек, на който нямате доверие, а то започва да се гради от интервюто).

За мен демонстрация на значително его (обикновено при по-опитни хора, но за съжаление не само) е червен флаг, защото в момента, когато повярваш, че знаеш всичко, спираш да учиш и нямаш повече развитие - притчата с чашата чай - в пълна чаша с его, знание няма как да се налее.

Впечатляват ме кандидати, с които имам "аха" моменти, и научавам нови неща - например намират елегантни или нови решения на проблеми, за които не съм се сетил.



Какви въпроси обикновено задаваш в техническите интервюта? Има ли конкретни задачи или проблеми, които често използваш за оценка на кандидатите?

Ръководя се от предишния опит на кандидата. Интересува ме как гледа на работата си с какво се гордее и какво е научил от опита си - за мен това дава добра представа за мотивация, темперамент и професионален мироглед.

Естествено задълбаваме и на технически теми.




Колко важно е кандидатът да има добри комуникационни умения? Как те оказват влияние върху цялостното интервю?

Ако нямаш комуникационни умения и имаш дадености на гений в дадена област (топ 2 процента на нормалното разпределение) - можеш да станеш неразбран виртуоз или академик.

Ако имаш добри комуникационни умения и нямаш дадености на гений, но си готов да работиш здраво - можеш да станеш каквото поискаш.




Каква роля играе културната съвместимост при вземането на решение за наемане? Как оценяваш дали кандидатът ще се впише добре в екипа?

Културата на една организация или екип е един от най-важните силни страни или пречки, според контекста.

Тя не се гради лесно, но и не може да се открадне лесно - много хора опитват да присвоят процеси от успешни компании, но те са неприложими, ако са в разрез с културата.

Изтърканият цитат, че културата яде процеси за закуска е много верен.

Правилната култура и културната съвместимост между хора и организации/екипи е в основата на успеха във повечето начинания.

Културата се оценява със специфични въпроси за поведение в предишни екипи, поведение по време на интервюто, теми за които кандидатът е емоционален и много други.

В конкретни ситуации помага и да се покани член на конкретен екип, за който се провежда интервюто, за да прецени човекът също.

Като кандидат преди години съм бил канен на обяд с екипи, за които съм кандидатствал.




Какви са най-честите грешки, които кандидатите допускат по време на интервю? На какво би посъветвал кандидатите да наблегнат при подготовката за интервю?

Много често приемат интервюто като тест и се опитват да постигнат максимален резултат :)

Интервюто е процес на взаимно харесване на кандидат и мениджър/екип/компания.

Амбицията е важна, но не е добър съветник по време на техническо интервю.

Доста кандидати задълбават в знания по конкретни технологии, без да познават основни концепции, които реализират тези технологии (пример - Hibernate/JPA/EclipseLink/EF vs ORM).

Също кандидати с креативно разкрасени CV-та не си правят добра услуга.




Какви съвети би дал на кандидати, които искат да подобрят техническите си умения? Има ли ресурси, които би препоръчвал?

Опитайте да разберете добре концепциите, които дадени технологии реализират и ще ви е изключително лесно да учите нови технологии.

Технологиите се менят постоянно, но по-важните концепции в информационните технологии са на десетилетия - доста от тях по-стари от половин век.




Сподели повече за най-добрите (или най-лошите) интервюта, които си провеждал?

Най-лошото интервю, което съм провеждал беше с кандидат, изключително мотивирана и желаеща да блесне.

Имаше проблем с лесна задача и отказа да я сменим.

След известни усилия да я реши се разплака и трябваше да направим почивка, за да

продължим интервюто с друга задача - първата прати в последствие.




Как оценяваш кандидата по време на интервюто – базирано само на теоретичните му познания или за теб е определящ подходът му към решаване на казуса/задачата?Какви други фактори вземаш предвид при вземане на решение?

Знанията (така ползваш готови решения) и уменията да подходиш подходящо към решение на задача са важни в еднаква степен.

За мен най-важният аспект е събиране на допълнителна информация или ограничения при решението, както и обмисляне на проблемът, преди впускане в първото решение, което се сетите.



Какво би искал/а кандидатите да знаят за процеса на интервю в твоята компания? Какво може да бъде полезно за тях при подготовката?

Разберете концепциите зад технологиите, които ползвате.



Сподели забавна история от опита ти на интервюиращ :)

Имал съм кандидат преди вече доста години, който бе доведен на интервю от майка си, която го изчака на рецепция, докато завърши интервюто :)